Πανευρωπαϊκός Διαγωνισμός Odysseus.

Ο πανευρωπαϊκός εκπαιδευτικός διαγωνισμός Οδυσσέας έχει ως στόχο να εμπνεύσει τους νέους της Ευρώπης και να τους ωθήσει να εμπλακούν σε δραστηριότητες που αφορούν την εξερεύνηση του διαστήματος. Στο πλαίσιο του διαγωνισμού οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν με θέματα πάνω στην αστρονομία και τη διαστημική και να δημιουργήσουν τις δικές τους εργασίες συνδυάζοντας έτσι τη μάθηση με την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της φαντασίας τους. Ο διαγωνισμός φιλοδοξεί να εντάξει υπάρχουσες εκπαιδευτικές δραστηριότητες όπως οι ερευνητικές εργασίες (projects) της Α’ και Β’ Λυκείου, σε ένα πανευρωπαϊκό πλαίσιο και να δώσει έτσι την ευκαιρία στους μαθητές να διαγωνιστούν με συνομήλικούς τους από όλη την Ευρώπη. Ο διαγωνισμός διεξάγεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Οδυσσέας το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή από το 7ο Πρόγραμμα Πλαισίου υπό τον άξονα «Μελέτες και δραστηριότητες για την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής πολιτικής διαστήματος».

Ο διαγωνισμός Οδυσσέας αφορά μαθητές μεταξύ 14 και 18 ετών από όλες τις χώρες της Ευρώπης και τους καλεί να αναπτύξουν εργασίες για το διάστημα στηριζόμενοι στις γνώσεις τους, την δημιουργικότητα αλλά και την κριτική τους σκέψη. Οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν μπορούν να σχηματίσουν ομάδες από 2 έως 5 μέλη και να έχουν ως επιβλέποντα ένα εκπαιδευτικό. Οι διαγωνιζόμενες ομάδες μπορούν να επιλέξουν να διαγωνιστούν σε μια από τις παρακάτω θεματικές κατηγορίες: Οι συμμετέχουσες ομάδες θα διαγωνιστούν πρώτα σε εθνικό επίπεδο όπου και θα ανακηρυχτούν τρεις νικήτριες ομάδες, μια για κάθε κατηγορία. Οι νικήτριες ομάδες από κάθε χώρα θα διαγωνιστούν στη συνέχεια σε ευρωπαϊκό επίπεδο όπου και θα ανακηρυχτούν οι νικήτριες ομάδες ανά κατηγορία για όλη την Ευρώπη. Οι μαθητές των τριών ομάδων που θα ανακηρυχτούν νικήτριες σε εθνικό επίπεδο θα κερδίσουν τη συμμετοχής τους στο θερινό σχολείο που θα οργανώσει του χρόνου η Ένωση Ελλήνων Φυσικών ενώ οι επιβλέποντες εκπαιδευτικοί θα κερδίσουν τη δωρεάν συμμετοχή τους στο θερινό σχολείο που θα διοργανώσει η Ελληνογερμανική Αγωγή το ερχόμενο καλοκαίρι πάνω σε σύγχρονες τεχνολογίες στην εκπαίδευση και τον εκπαιδευτικό σχεδιασμό. Οι νικήτριες ομάδες σε ευρωπαϊκό επίπεδο θα έχουν την ευκαιρία να επισκεφτούν την έκθεση SPACE EXPO της ESA στην Ολλανδία και να παραστούν στην τελετή απονομής των βραβείων του διαγωνισμού τον Απρίλιο του 2013. Τα έξοδα του ταξιδιού θα καλυφθούν από το διαγωνισμό.

Ο Odysseus σε 5 βήματα Για να συμμετάσχετε στο διαγωνισμό ακολουθήστε τα παρακάτω 5 βήματα:

1. Μπείτε στο επίσημο website του διαγωνισμού (http://www.odysseus‐contest.eu/) και κάντε εγγραφή ώστε να καταχωρηθεί η ομάδα σας.

2. Μπείτε είτε στο επίσημο site του διαγωνισμού είτε στο ελληνικό website του διαγωνισμού (http://odysseusgreece. ea.gr/) και διαβάστε τις βασικές οδηγίες καθώς και την περιγραφή του διαγωνισμού: ‐ Περιγραφή διαγωνισμού ‐ Κατηγορίες διαγωνισμού και παραδείγματα ‐ Κριτήρια αξιολόγησης εργασιών ‐ Βραβεία

3.Ξεκινήστε με τους μαθητές σας να ψάχνετε για το θέμα της εργασίας. Τόσο στο επίσημο όσο και στο ελληνικό website και θα βρείτε links που θα σας βοηθήσουν να ξεκινήσετε.

4. Αφού καταλήξετε σε θέμα, κατεβάστε και μελετήστε τη φόρμα της εργασίας στα Ελληνικά, δείτε τα παραδείγματα που αναφέρονται παραπάνω και ξεκινήστε να δουλεύετε την εργασία σας. Δείτε επίσης το «Υποστηρικτικό υλικό για τον εκπαιδευτικό» για αναλυτικές οδηγίες και συμβουλές.

5. Αφού ολοκληρώσετε την εργασίας μπείτε στο επίσημο site του διαγωνισμού και υποβάλλετε την εργασία σας.

Σημαντικές Ημερομηνίες

1 Μαΐου 2012: Έναρξη εγγραφής ομάδων

1 Ιουλίου 2012: Έναρξη υποβολής εργασιών

15 Ιανουαρίου 2013: Λήξη υποβολής εργασιών