Απαλείφθηκαν από την προκήρυξη για τις στρατιωτικές σχολές τα αρχικά αναφερόμενα περί βεβαίωσης για την διαγωγή των υποψηφίων

Με την ένδειξη «ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 11» επανεκδόθηκε η προκήρυξη με την οποία καλούνται οι υποψήφιοι που επιθυμούν τη συμμετοχή τους στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις για μια ή περισσότερες στρατιωτικές σχολές, αφενός να δηλώσουν αυτές στο Μηχανογραφικό Δελτίο του ΥΠΠΕΘ, αφετέρου να υποβάλλουν μέχρι 10 Μαΐου 2018 μια σειρά δικαιολογητικών. Η αρχική προκήρυξη στη σελ. 39 προέβλεπε τα εξής: «Όσοι αποφοιτούν την παρούσα εκπαιδευτική περίοδο, (πρέπει να καταθέσουν) βεβαίωση του Λυκειάρχη ότι είναι μαθητές της Γ’ Λυκείου και ότι η διαγωγή τους μέχρι την ημερομηνία εκδόσεως της είναι τουλάχιστον «ΚΟΣΜΙΑ». (Υπόδειγμα «4»). Εφόσον ο Λυκειάρχης αρνηθεί την έκδοση αυτής της βεβαιώσεως, θα αναφέρεται αυτό σε ιδιαίτερη υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράφεται από τον ενήλικο υποψήφιο ή για τον ανήλικο από τον ασκούντα ή τους ασκούντες τη γονική μέριμνα ή επιτροπεία θεωρούμενου του γνησίου της υπογραφής από ΚΕΠ.»

Η επανεκδοθείσα αναφέρει τα εξής: «Όσοι αποφοιτούν την παρούσα εκπαιδευτική περίοδο, βεβαίωση του Λυκειάρχη ότι είναι μαθητές της Γ’ Λυκείου. (Υπόδειγμα «4»). Εφόσον ο Λυκειάρχης αρνηθεί την έκδοση αυτής της βεβαιώσεως, θα αναφέρεται αυτό σε ιδιαίτερη υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράφεται από τον ενήλικο υποψήφιο ή για τον ανήλικο από τον ασκούντα ή τους ασκούντες τη γονική μέριμνα ή επιτροπεία θεωρούμενου του γνησίου της υπογραφής από ΚΕΠ.» Έτσι αίρεται το ζήτημα που είχε προκύψει σχετικά με τη νομιμότητα έκδοσης βεβαιώσεων από τους διευθυντές των Λυκείων.

(πηγή άρθρου: http://www.compass.mysch.gr)