Επίδομα τέκνων

Τους τελευταίους μήνες γίνεται μία μεγάλη προσπάθεια να τακτοποιηθούν τυχόν μισθοδοτικές εκκρεμότητες. Παρακαλούμε τα σχολεία να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς του σχολείου τους ώστε να πραγματοποιήσουν έλεγχο για το επίδομα τέκνων. Ακολουθούν πληροφορίες σχετικά με το επίδομα…

Μέχρι πότε δικαιούται κάποιος το επίδομα τέκνων;

1) Όταν το τέκνο είναι μέχρι 18 ετών (ανήλικο)
2) Όταν το τέκνο είναι μέχρι 19 ετών αλλά σπουδάζει στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
3) Όταν το τέκνο είναι μέχρι 24 χρονών ΚΑΙ σπουδάζει (στα χρονικά όρια που ορίζει η σχολή του)

Στην περίπτωση (3) απαιτείται δικαιολογητικό από τη σχολή όπου φοιτά.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το επίδομα τέκνων το δικαιούνται ΚΑΙ οι δύο γονείς. Έτσι, αν και οι δύο μισθοδοτούνται από τη Διεύθυνσή μας θα πρέπει να μας ενημερώσουν ΚΑΙ οι δύο.

Σε τί ποσό ανέρχεται το επίδομα τέκνων;

Για ένα τέκνο, το ποσό είναι 50 ευρώ.
Για δύο τέκνα, το ποσό είναι 70 ευρώ.
Για τρία τέκνα, το ποσό είναι 120 ευρώ.
Για τέσσερα τέκνα, το ποσό είναι 170 ευρώ.
Για κάθε επόμενο τέκνο μετά τα τέσσερα, προστίθεται το ποσό των 70 ευρώ (στα 170).

Για παράδειγμα αν κάποιος μισθοδοτούμενος δικαιούται επίδομα για 5 τέκνα το επίδομα ανέρχεται σε 170 ευρώ (4 τέκνα) + 1 * 70 ευρώ (για το 1 επόμενο) = 170 + 70 = 240 ευρώ.

Πώς θα καταλάβω για πόσα τέκνα λαμβάνω επίδομα;

Στη «Μισθοδοσία online», από τον Ιανουάριο και μετά, εμφανίζεται και ο αριθμός τέκνων στα οποία αντιστοιχεί το ποσό. Σε περίπτωση που πιστεύετε ότι ο αριθμός των τέκνων για τα οποία παίρνετε το επίδομα είναι λάθος, παρακαλούμε επικοινωνήστε άμεσα μαζί μας στο 27520 272016 (Βελέντζας Αλέξανδρος, Καραλέκα Αγγελική).

Comments are closed.