Δωρεά Υπολογιστών Thin Client σε Server Ubuntu LTSP στο 1o Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου

Στις 6/12/2013, στο γραφείο του 1ου Δημοτικού σχολείου Ναυπλίου, το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Αργολίδας παρέδωσε στη σχολική μονάδα:

1. έναν (1) υπολογιστή με επεξεργαστή PIII, με 384 MB Ram, για χρήση ως thin client, σε Server με λειτουργικό σύστημα Linux Ubuntu LTSP και εκπαιδευτικό λογισμικό του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για Δημοτικά. Ο υπολογιστής θα εγκατασταθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Η ενέργεια αυτή είναι μια δράση του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Αργολίδας, για την αξιοποίηση παλαιών υπολογιστών, με σκοπό την εξοικονόμηση χρημάτων, και την προώθηση εκπαιδευτικού λογισμικού Ανοικτού Κώδικα στα σχολεία.
  2. έναν (1) υπολογιστή με επεξεργαστή PIII, με 512 MB Ram, 30GB HDD, για χρήση ως thin client, σε Server με λειτουργικό σύστημα Linux Ubuntu LTSP και εκπαιδευτικό λογισμικό του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για Δημοτικά. Ο υπολογιστής θα εγκατασταθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Η ενέργεια αυτή είναι μια δράση του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Αργολίδας, για την αξιοποίηση παλαιών υπολογιστών, με σκοπό την εξοικονόμηση χρημάτων, και την προώθηση εκπαιδευτικού λογισμικού Ανοικτού Κώδικα στα σχολεία.