Διαγωνισμός Μαθητικής Δημιουργίας για τους Πρόσφυγες

H Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες και η Επιτροπή Ευαισθητοποίησης των Νέων, στην οποία συμμετέχουν το Υπουργείο Παιδείας και REFUGEESΘρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, η Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς, το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, η Ομοσπονδία Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης – ΚΕ.ΜΕ.ΤΕ., η Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας – Ι.Π.Ε.Μ, η Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων, η Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών Πολιτιστικών Θεμάτων (ΠΕΕΠΟΘΕ), το Κέντρο Διαπολιτισμικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Αθηνών και το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες, διοργανώνουν στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων τους με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των νέων ανθρώπων στο προσφυγικό ζήτημα, Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας  με θέμα τους Πρόσφυγες για το 2013. Στο Διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν οι μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στην τάξη των Γυμνασίων  της χώρας καθώς οι μαθητές της Α΄τάξης των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων.
Το θέμα του φετινού διαγωνισμού είναι: «Η σιωπή είναι ανοχή;»

Περισσότερες πληροφορίες στην συνημμένη εγκύκλιο

Συνημμένα αρχεία