Βιωματική δραστηριότητα με θέμα τη Διαφορετικότητα

Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 20022 μαθητές/-τριες της Α’ τάξης του Γενικού Λυκείου Κρανιδίου συμμετείχαν σε δραστηριότητα με κεντρικό θέμα τη διαφορετικότητα: τι μας χωρίζει και τι μας ενώνει.

Η δραστηριότητα βασίστηκε στο υλικό με τίτλο “Εγώ κι ο άλλος…” του Πανελλήνιου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.  Οι μαθητές/-τριες εξερεύνησαν θέματα στερεοτύπων, ατομικής και ομαδικής ταυτότητας, με στόχο την καλλιέργεια του σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας ως ενός παράγοντα που εμπλουτίζει την ανθρώπινη ταυτότητα. Δόθηκε έμφαση στην επικοινωνία με τον «διαφορετικό άλλο», την αποφυγή αντιπαραθέσεων και συγκρούσεων.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή κ. Παναγιώτη Μάρα καθώς και τον Σύλλογο Διδασκόντων του Γενικού Λυκείου Κρανιδίου για την υλοποίηση της δραστηριότητας.

Ο Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Ιωάννης Γιατράκος