«21 στάσεις σε 200 βήματα Τέχνης »

Μπορεί η Τέχνη και η Ιστορία να γίνουν παιχνίδι;

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα των Μουσείων, την Παρασκευή, 20 /5/ 2022, και ώρα 7 μ.μ., οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Αγίας Τριάδος και του Μουσικού Σχολείου Αργολίδας, θα παρουσιάσουν το εκπαιδευτικό επιτραπέζιο παιχνίδι «21 στάσεις σε 200 βήματα Τέχνης» που δημιούργησαν, εμπνευσμένο από την επετειακή έκθεση «ΕΠΑΝΑCΥΣΤΑΣΗ ’21 : ΝΑΥΠΛΙΟ» της Εθνικής Πινακοθήκης – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου, Παράρτημα  Ναυπλίου.

Η δημιουργία του εκπαιδευτικού παιχνιδιού πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία και με την υποστήριξη της κ. Καρακούρτη – Ορφανοπούλου Λαμπρινής, Ιστορικού Τέχνης,  επιμελήτρια στην Εθνική Πινακοθήκη – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου, Παράρτημα  Ναυπλίου.

Τόπος: Εθνική Πινακοθήκη – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου, Παράρτημα Ναυπλίου, Σιδηράς Μεραρχίας 23, Ναύπλιο.

Είσοδος ελεύθερη

Υπεύθυνοι  Δράσης

• Καθηγητές Γενικού Λυκείου Αγίας Τριάδος  : Βασιλείου Βασίλης (Φιλόλογος),  Φωτοπούλου Άννα (Βιολόγος), Καρούτζου Ελίνα ( Αγγλική Φιλολογία)
  • Καθηγητές Μουσικού Σχολείου Αργολίδας  : Καλποδήμου Καλλιόπη (Φιλόλογος – Θεατρολόγος), Κοτζάμπασης Βαγγέλης (Μουσικός), Μακροθανάσης Γιώργος (Μουσικός)
  • Καρακούρτη – Ορφανοπούλου Λαμπρινή, Ιστορικός Τέχνης. Επιμελήτρια Εθνικής Πινακοθήκης – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου, Παράρτημα  Ναυπλίου.

Για τη συμμετοχή στις εκδηλώσεις θα εφαρμόζονται τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα.