Πλοήγηση στο Διαδίκτυο – Κίνδυνοι, πρόληψη και αντιμετώπιση

Την Τρίτη 17/05/2022 οι μαθητές/-τριες της Γ’ τάξης του 3ου Γυμνασίου Άργους συμμετείχαν σε εκδηλωση ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης σε θέματα ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο.

Αρχικά η ενημέρωση από τον κ. Αναστάσιο Μπαβέλα – Αστυνόμο του Τμήματος Ασφαλείας Ναυπλίου επικεντρώθηκε σε περιπτώσεις μορφών παραβατικότητας, στις οποίες οι έφηβοι εμπλέκονται ως θύματα, αλλά και ως θύτες και τον Ηλεκτρονικό Εκφοβισμό (cyberbullying). Επίσης αναφέρθηκε στους κινδύνους που παρουσιάζονται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, καθώς και θέματα ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο.

Στη συνέχεια η κ. Χαρίκλεια Δουσεμετζή – Ψυχολόγος και η κ. Παναγιώτα Νέζου -Κοινωνική Λειτουργός από το ΚΕΔΑΣΥ, ενημέρωσαν τους μαθητές/-τριες σε ψυχοκοινωνικά θέματα και την εξάρτηση από το Διαδίκτυο.